Jdi na obsah Jdi na menu
 


Otázka 1 / 15

 

Pro správné fungování v životě zapojujeme všechny své smysly. Celkem jich máme pět. Jaké to jsou?

 

a) zrak, sluch, čich, chuť a křik

b) sluch, čich, zrak, chuť a hmat

c) hmat, čich, sluch, zrak a chůze

Otázka 2 / 15

 

Při prázdninových hrátkách se občas poraníme. Naše tělo si dokáže poradit i s takovou patálií. Vytvoří nám "záplatu" - strup ze sražených částeček krve, krevních destiček. Ale bakteriím se už podařilo vniknout dovnitř. Jaké krvinky je zabijí?

 

a) speciální bílé krvinky

b) červené krvinky

c) modré krvinky

Správná odpověď na předchozí otázku byla: sluch, čich, zrak, chuť a hmat

Otázka 3 / 15

 

Celý den a celou noc musíme stále dýchat. Když se nadechneme, naše plíce se naplní vzduchem. Vzduch obsahuje prvek, který k životu nezbytně potřebujeme. Jedná se o

 

a) dusík

b) vodík

c) kyslík

Správná odpověď na předchozí otázku byla: speciální bílé krvinky

Otázka 4 / 15

 

Škola má prázdniny, ale náš mozek jede stále na plné obrátky. Je kontrolním centrem našeho těla, se kterým je propojen tenkými vlákénky, která se nazývají:

 

a) žíly

b) nervy

c) tepny

Správná odpověď na předchozí otázku byla: kyslík

Otázka 5 / 15

 

K létu patří samozřejmě i různé dobroty. Jídlo nám dodává energii a pomáhá nám růst. Víte, že střeva, která jsou stočena v naší břišní dutině, měří něco málo přes...

 

a) 3 metry

b) 6 metrů

 

c) 10 metrů

 

Správná odpověď na předchozí otázku byla: nervy

Otázka 6 / 15

 

Určitě nesedíte jen doma, ale máte možnost cestovat. Někdo třeba vyrazil i do dalekých zemí, kde nebydlí v domě se střechou, ale v jurtě. Co to je?

 

a) mrakodrap ve velikém městě

 

b) podzemní obydlí v malé vesnici

c) mongolský stan

Správná odpověď na předchozí otázku byla: 6 metrů

 

Otázka 7 / 15

 

V Americe ochutnáme hamburger, v Itálii pizzu. Kde nám uvaří sašimi - pokrm, který se připravuje ze syrové ryby, ředkviček a mořských řas? Podává se se sójovou omáčkou a čerstvou zeleninou, která se vykrajuje do ozdobných květinových tvarů.

 

a) v Japonsku

b) na Slovensku

c) v Rusku

Správná odpověď na předchozí otázku byla: mongolský stan

Otázka 8 / 15

 

Také vás baví o prázdninách objevovat neznámé?!? V roce 1492 se Kryštof Kolumbus vydal ze Španělska na západ přes Atlanský oceán. Chtěl doplout do Indie, ale cestou objevil

 

a) Afriku

b) Austrálii

c) Ameriku

Správná odpověď na předchozí otázku byla: v Japonsku

Otázka 9 / 15

 

Než se lidé naučili psát a číst, vyprávěli si příběhy a hráli o nich divadlo. To první bylo před více než 2500 lety postaveno

 

a) v Anglii

b) v Řecku

c) v Belgii

Správná odpověď na předchozí otázku byla: Ameriku

Otázka 10 / 15

 

Pro vydařené prázdniny si všichni přejeme prima letní počasí. Někdy však zafouká i pěkný větřík, či spíše vichr. Vítr fouká různou rychlostí. Nejlepší je bezvětří, ale jak to může v rychlosti dál pokračovat?

 

a) vánek, vítr, vichřice, uragán

b) uragán, vítr, vánek, vichřice

c) vánek, vichřice, vítr, uragán

Správná odpověď na předchozí otázku byla: v Řecku

Otázka 11 / 15

 

Snad každý z vás navštívil už ZOO - živočišnou říši, která má tolik krás. Podle znaků, kterými se sobě podobají, rozdělujeme živočichy do několika skupin. Savci, ptáci, plazi, obojživelníci, ryby, členovci a měkkýši. Do které skupiny patří živočich, který se po narození živí mateřským mlékem?

 

a) měkkýši

b) plazi

c) savci

Správná odpověď na předchozí otázku byla: vánek, vítr, vichřice, uragán

Otázka 12 / 15

 

Kdo pozoroval život na louce, jistě viděl zblízka motýla, či mušku. Jsou to naši pilní letci. Motýl zatřepotá svými křídly desetkrát za vteřinu. Kolikrát musí za vteřinu mávat křídly malá muška?

 

a) tisíckrát

b) stokrát

c) dvacetkrát

Správná odpověď na předchozí otázku byla: savci

Otázka 13 / 15

 

Někteří z vás jistě vyrazili i na ryby. V říši zvířat je obratným rybářem jaguár. Jednu část svého těla ponoří do vody. Ryby se zvědavě připlavou na návnadu podívat - a jaguár se během vteřiny otočí a rybu prackou chytí. Kterou část těla ponoří při lovu do vody?

 

a) ucho

b) pravou přední packu

c) špičku svého ocasu

Správná odpověď na předchozí otázku byla: tisíckrát

Otázka 14 / 15

 

Počítáte už dny do začátku školního roku? Zkoušeli jste si číslici napsat i jinak? Před 2000 lety staří Římané používali místo číslic písmena. Víte jaké je římské označení pro číslici 5?

 

a) III

b) X

c) V

Správná odpověď na předchozí otázku byla: špičku svého ocasu

Otázka 15 / 15

 

Užívejte si pěkně prázdniny a nekoukejte jen na televizi. Ta první byla vyrobena Johnem Logiem Bairdem. V kterém roce mohli obdivovat jeho vynález, na který potřeboval i lepenkový papír, pletací jehlice, plechovky od sušenek a pečetní vosk?

 

a) 2004

b) 1924

c) 1824

Správná odpověď na předchozí otázku byla: V

Správná odpověď na poslední otázku byla: 1924

 

 

 

 

 

Vyhodnocení

 

Počet správně zodpovězených otázek: 0

Celkový počet otázek: 15

Počet bodů 1 až 5
Tak není to úplně nejlepší výsledek, ale lepší, než koukat do zdi a smutnit, že se člověk nudí. Zkus to znovu. Vědět tolik věcí dá někdy prostě makačku. Za odměnu mám pro tebe jednu hru. Až bude hezky, můžeš ji s kamarády vyzkoušet na hřišti. UCHO A NOS - postavte se do kruhu. Ten, kdo začíná, zatahá za ucho, nos nebo vlasy souseda (jemně). Ten provede totéž dalšímu v pořadí - a tak se pokračuje až k poslednímu hráči v kruhu. První hráč pak zatahá souseda za jinou část těla. Kdo se zasměje, vypadne!

Počet bodů 6 až 10
Já myslím, že super výsledek! Naučit se něco i o prázdninách není zcela jistě od věci. Pokud budeš chtít překvapit kámoše, tak tu mám jeden nápad. Kdybychom všechny drobné cévy, které jsou v našich plicích, vyrovnali do jedné řady, měřily by téměř 2 400 kilometrů. To je vzdálenost z Londýna v Anglii do Atén v Řecku. Touto informací prostě musíš ohromit...

Počet bodů 11 až 15
Tobě to prostě myslí! Super mega gratulace! Jsi jednička i o prázdninách! Tvůj mozek totiž maká jako rychlík. Zprávy letí do našeho mozku a z mozku rychlostí až 290 kilometrů za hodinu. Takže nám to v té makovičce pěkně lítá...

 

Náhledy fotografií ze složky ...TVOŘÍME MŇAMKY V CENTRU DOMÁCNOST...

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář